piątek, 14 października 2016

Nutki towarzyszą Prezentacjom


            Kawiarnia Stop-Klatka w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Nutki towarzyszą Prezentacjom – rozpięte na dekoracjach, kolorowe, jako symbol radości wspólnego śpiewania. XXI „Prezentacje” Artystyczne Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Uzdolnionej Artystycznie „Szansa”.  
Śpiewnie, empatycznie, w taki sposób spotykają się od wielu lat na naszych międzyrzeckich Prezentacjach. Przygotowują się do nich długo, przez wiele miesięcy. Dla wielu to jeden z nie tak wielu jasnych promieni w codziennym zmaganiu się z własną niepełnosprawnością, także z barierami społecznymi, architektonicznymi.
            Od wielu lat towarzyszy im, wspiera, Bolesław Kołodziejski, nauczyciel, terapeuta mający bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w różnych środowiskach, gdzie pracował. Zna się także na wokalistyce – jak większość instruktorów, od których oczekuje się, oprócz wiedzy fachowej, zdolności i  wrażliwości artystycznej, wiedzy humanistycznej.
            Poznaliśmy w gronie występujących na Prezentacjach wiele wspaniałych osobowości. Przyjeżdżają do na nas, bo tu jest ciepła przyjazna atmosfera. Czekają na nich akceptacja widowni koncertu, potem wspólne spotkania, rozmowy do późnej nocy. Będą, jak co roku, goszczeni przez naszego restauratora Jacka Bełza na Głębokim „Pod Strzechą”. Maria Karolina Szulga, śpiewaczka, którą znamy od dziecka, razem z jej pełną energii i uporu w  rehabilitacji jej dziecka, mamą Hanną Szulgą, długoletnią działaczkę w „Szansie”– szansy tej realnej na samorealizację każdej osoby z  niepełnosprawnościami, dedykowała panu Bełzowi jedną ze swych wspaniale wykonanych, mimo uszkodzenia słuchu, pieśni. Drugą – Bolkowi Kołodziejskiemu, długoletniemu konferansjerowi koncertów „Szansy”, jej przyjacielowi.
            - Patrzeć w oczy gwiazd. Spojrzenie w dobrym kierunku, we właściwym kierunku. Tak zawsze trzeba spoglądać. Mimo uszkodzeń świata i swoich. To cytat jednej z tekstu piosenek, tutaj mają szczególną wymowę, chociaż w programie są też inne, zwykłe, ze względu na swój relaksacyjny charakter. Cieszyć się życia, z dnia codziennego – należy i wypada zawsze. Nie dajmy, by coś zakłóciło nasz wewnętrzny spokój. A że można w ten sposób żyć – przekonują nas o tym goście Prezentacji, którzy mimo przeciwności losu prezentują nam – jako dar od nich, swój uśmiech – tylko naśladować…
            Koncert zwyczajowo rozpoczęły powitania i podziękowania osobom, sponsorom, instytucjom i władzom miasta za wsparcie w działalności Stowarzyszenia. To też podziękowanie dla wspaniałych ludzi towarzyszących osobom niepełnosprawnym – instruktorów, rehabilitantów - przyjaciół, którzy sprawdzają się codziennie. Rafał Kaszubki z Domu Pomocy Społecznej w Jasieńcu jest ich przykładem. Na coroczne Prezentacje przywozi grono podopiecznych. Wystąpią indywidualnie z krótkimi recitalami piosenek, osoby też jako grupa taneczna – w tańcach klasycznych.
            Monika Kubiak od kilku lat śpiewa piosenki na wielu imprezach miejskich. Jest muzykalna, rozwija się artystycznie, jej wysoki głos emanuje radością. Ania Ilminowicz z Leszna śpiewając na naszych Prezentacjach skupia się maksymalnie na zadaniu, które ma do wykonania. Podarowuje nam swoją piosenkę, siebie. W wykonanie wkłada dużo energii wewnętrznej, jak prawdziwa artystka. Śpiewanie jest jej namiętnością życiową. Ania umaszcza się na scenie w muzyce i tekście do niej jak w soczewce własnej, eksponowanej wrażliwości. Dopiero w ten sposób pokazana widać, jak rzeczywiście postrzega świat i siebie, arterapia to potężne narzędzie rehabilitacyjne.
            Osoby ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, z opiekunem Anną Pielesiak, zaprezentowały krótką etiudę teatralną mówiącą o  przemocy i jej złym wpływie na ludzi. Zawierała czytelne przesłanie ostrzegające przed prześladowaniem innych, tych którzy nie potrafią się bronić. Są  przez to wykluczeni, wtłoczeni w szufladę płaskiego społecznego osądu, w schematy płytkiego osądu.
            Iza Jakubowska z Czerwieńska, energiczna dziewczyna, która śpiewa u nas energetyczne, rytmiczne piosenki. Władysław Kaczmarek z Poznania swym cieplnym tenorem interpretujący utwory z gatunku poezji łotrzykowskiej. Basia Borowicz z Poznania – dojrzałe interpretacje wokalne. Są takie, bo  Barbara uwielbia śpiewać i robi to prawie bez przerwy i w każdej niemal sytuacji. Robert Guździoł z Ostrowa Wielkopolskiego – także jest u nas już nie  pierwszy raz, wybiera ciekawe piosenki. Honorata Frankiewicz czyli uśmiech, radość i empatia – obok dobrego warsztatu wokalnego i takich też  warunków głosowych – nasz, obok Moniki, słowik w „Szansie”.
            Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyrzeczu także wydelegował swoich podopiecznych, którzy prezentowali nam układy taneczne. Katarzyna Roszak próbująca swych sił w znanym przeboju Budki Suflera „Bal wszystkich świętych”. Nasi wózkowicze – Marlena Wojtczak z Ostrowa Wlkp. z Robertem razem przygotowali piosenkę. Towarzyszy im Honorata. Śpiewanie zespołowe to trudniejsza sztuka. Koncert kończy Karolina Szulga, która zaczynała śpiewać w wieku kilkunastu lat, teraz jest dorosłą kobietą, chociaż dla wielu znających ją od dzieciństwa ciągle jest tą samą muzykalną, upartą w dążeniu do profesjonalizmu – od lat bierze lekcje śpiewu – małą dziewczynką.
            Radość i upodobanie do muzyki – do muzykowania, jest wspólna ludziom bez względu na normę fizyczną czy psychiczną. W Stowarzyszeniu od  lat śpiewanie jest formą wyrażenia swojego miejsca, swoją prezentacją w gronie osób, w społeczeństwie, w końcu wobec siebie. Wielką satysfakcją, że się  odważyliśmy się wyjść na scenę, gdzie słucha nas (bardzo życzliwa) publiczność. I przeżyliśmy znowu to wielkie miłe wydarzenie – spotkanie w gronie uczestników międzyrzeckich „Prezentacji”.
Sylwia Guzicka - prezes "Szansy" i Hanna Szulga otrzymały od wykonawców, za wieloletnią pracę na rzecz Stowarzyszenia, bukiety kwiatów.


Organizator: Międzyrzeckie Stowarzyszenie SZANSA dziękują sponsorom:
Gospodarczy Bank Spółdzielczy, Urząd Gminy Międzyrzecz, Starostwo Międzyrzecz, Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji,  Zofia Plewa, Beata  i Jacek Bełz, Drukarnia „JADAR”, Katarzyna Wiese, Karolina Szulga, Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci     
Ratunkowej w Międzyrzeczu, Katarzyna Lis, Elżbieta i Włodzimierz Szopinscy, Anna i Jerzy Daszkiewicz, Beata i Henryk Szmulkis, Jarosław Leśniewski, Sławomir Guzicki; Darczyńcy 1 %, Elżbieta Górna, Katarzyna Nyczak - Walaszek. 
Współorganizatorzy: Pensjonat „Pod Strzechą”- Jacek i Beata Bełz, Międzyrzecki Ośrodek Kultury. 
Przygotowanie wykonawców, prowadzenie koncertu: Bolesław Kołodziejski- Zielona Góra

Iwona Wróblak
październik 2016















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz