wtorek, 24 stycznia 2017

Międzyrzeckie chóralne kolędowe śpiewanie

            Kościół p.w. św. Wojciecha w Międzyrzeczu. VIII, z kolei, Spotkania Kolędowe Międzyrzeckich Chórów i Zespołów Wokalnych. Organizatorami byli Parafia św. Wojciecha w Międzyrzeczu i Chór Międzyparafialny.
            Czas kolędowego śpiewu zaczyna się. Jest powiedziane przecież, że kto śpiewa – dwa razy się modli… Ze strony gospodarza parafii księdza proboszcza Pawła Tokarczyka dodatkowo, w Dniu Babci, i następnym po nim dniu Dziadka, życzenia wszystkiego dobrego - dla wszystkich babć i  dziadków. Powitanie występujących chorów i zespołów wokalnych, oraz gości.
            Koncert rozpoczyna Chór „Echo” z Klubu Seniora prowadzony przez Jana Plebanka, zespół działający od 1970 r.  Z akompaniamentem instrumentu elektronicznego dyrygenta zaśpiewali 3 kolędy w układzie dwugłosowym. Po seniorach wystąpiły dzieci i młodzież z Chóru Młodzieżowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu – dyrygent Iwona Skwarna. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędy w układzie dwu- i  trzygłosowym a’capella.
            Układ trzygłosowy, również a’capella – jest w pieśniach Chóru Międzyparafialnego przy Parafii św. Wojciecha w Międzyrzeczu – od kilku lat  współorganizatora międzyrzeckich Spotkań Kolędowych. Dyrygent Elżbieta Skibicka. Zespół śpiewa przy Parafii św. Wojciecha od 13 lat, często występując na imprezach lokalnych i miejskich, dla osób chorych i niepełnosprawnych.   
            Harcerski akcent kolędowy. Zespół Wokalny 12 Drużyny Starszoharcerskiej „Ogień” prowadzony przez drużynową Simonę Szudrę. Mundurki harcerskie, gitara, przedsmak muzyczny harcerskiej obrzędowości niedalekiej Siorby, która już za kilka dni w Międzyrzeczu.
            Dobry warsztat, jaki wpaja swoim chórzystom, naszej lokalnej ambitnej dyrygentki Pauliny Staniec, jednej z okolicznych nauczycielek uczących muzyki w szkołach – zespół Wokalny z Uniwersytetu III wieku. Pomysł zrodził się z inicjatyw Uniwersytetów Ludowych związanych z unijnym programem aktywizowania seniorów. Pani Staniec nie tylko uczy prawidłowego śpiewania, także uważnie wsłuchuje się w pragnienia i potrzeby artystyczne wykonawców, dostosowując repertuar i techniki śpiewania. Ciekawa oprawa plastyczna - kolorowe stroje i gadżety ludowe, wzorowana na  ludowych przyśpiewakach związanych z wizytami kolędników. To cenne, że nasi nauczyciele, byli i obecni, ze szkoły muzycznej, biorą udział w  animowaniu życia artystyczno-muzycznego, prowadzą chory, organizują muzyczne imprezy miejskie.
            Gościem specjalnym Spotkań Kolędowych był Zespół Wokalny „Kęszyczanki” z Kęszycy Leśnej, prowadzony przez Eustachego Kucharskiego. Zaprezentował słuchaczom kolędy i pastorałki w układzie dwugłosowym z akompaniamentem elektronicznym.
            Międzyrzecki Chór Kameralny z MOK – dyrygent Paulina Staniec. Zespół śpiewa już od kilku lat, także bierze udział w festiwalach chóralnych. Muzycy pozdrowili swoich byłych dyrygentow Chóru – Marię Sobczak Siutę i Wojciecha Witkowskiego, obecnych na sali. Międzyrzecki Chór Kameralny jest organizatorem Międzyrzeckiej Uczty Chórów Amatorskich (MUCHA). Wycyzelowane muzycznie interpretacje kolęd w układzie czterogłosowym, a’capella, z ciekawą aranżacją pieśni „Deck the halls with boughs of holly” (Każdy dom świętości pełny).
            Koncert zakończył uroczy występ namłodszych kolędników z Chóru Dziecięcego „Piccolo”, którym dyryguje Ewa Witkowska. Zespół jest ulubieńcem międzyrzeckiej publiczności, także ze względu na wysoki poziom artystyczny małych (kilkuletnich) śpiewaków. Wykonali kolędy w układzie dwugłosowym z akompaniementem elektronicznym. Pani Witkowska dyrygowała także wspólnym, przez wszystkie zespoły chóralne, wykonaniem kolędy „Kołysanka Maryi Panny”, gdzie partię solową zaśpiewał chór „Piccolo”, a dwugłosowo powtarzały refren pozostałe chóry i zespoły.
            Wszystkie występujące zespoły otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, i wielki piękny czerwony kwiat (który wręczał Stanisław Skrzek, chórzysta Chóru Międzyparafialnego), jako podziękowanie za udział we wspólnym, organizowanym od 8. lat, kolędowym muzykowaniu w kościele św. Wojciecha w Międzyrzeczu.


Iwona Wróblak
styczeń 2017









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz