poniedziałek, 30 stycznia 2017

Na SIORBIE międzyrzeckiej harcerski duch

            …gdzie słyszysz śpiew tam wiedz, że dobrzy ludzie są. Od maluszkich zuszków, kilkuletnich – przez studiówkowych harcerzy z klas maturalnych, po ich instruktorów – zaroiło się ludem w mundurkach w holu Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Dzisiaj Dzień SIORBY – czas radości i dobrej zabawy, która udziela się też widzom. Czas spotkania śpiewajacych harcerzy i zuchów.
            Międzyrzecka SIORBA po raz ósmy z kolei. Doskonale, jak mówią goście, zorganizowana przez Hufiec Międzyrzecz ZHP. Impreza z roku na rok  się rozwija – w kierunku, myślę, coraz wyższego poziomu artystycznego wykonawców. Z zachowaniem, oczywiście, cennej obrzędowości harcerskiej, której zapleczem są rutynowe cykliczne zbiórki harcerskie, codzienna praca wychowawcza instruktorów. Ruchu harcerskiego, tej alternatywy czasów współczesnych, w których współczesna młodzieć musi się znaleźć i odnaleźć… W strukturach ZHP mają pomoc w tym trudnym zadaniu.
             Piosenka. Harcerska piosenka. Radość, wspólna zabawa, akceptacja – wzajemna, z głośnym, ile pary w płucach, dopingiem dla występujących. Oj, jest głośno pod sceną!!! Ale tak ma BYĆ! To spontaniczna radość (starannie ukierunkowana, pod czujnym, acz nienatrętnym okiem instruktorów harcerskich…). Trawestując, kto śpiewa, dwa razy się bawi, i uczy zabawy…. Tego motoru rozwoju osobistego… społecznego…
            10 drużyn harcerskich i 6 gromad zuchowych przyjechało do Międzyrzecza, by zaśpiewać na SIORBIE. Skwierzyna, Sulęcin, Pszczew, Grochowo, Zbąszynek, Drezdenko, Strzelce Krajeńskie, Murzynowo i nasze międzyrzeckie drużyny. Dokładnie - przyjechały: 65 Drużyna Starszoharcerska „Warta” ze Skwierzyny, 42 Drużyna Wędrownicza „Ventus” z Sulęcina, 56 Drużyna Harcerska im. A. Małkowskiego ze Skwierzyny, 19  DH „Wataha” z Pszczewa, 9 DH „Płomyki” z Grochowa, 8 DSH „Grom i przyjaciele” z Zespołu Drużyn ZHP Zbąszynek, 2 DH „Iskry” z Międzyrzecza, Mieszanka ZD SHP Zbąszynek, 22 DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza, 12 DSH „Ogień” z Międzyrzecza. Drużyny harcerskie śpiewały w dwóch konkurencjach: Piosenka Harcerska i Polska Piosenka lat 60 – 70.
            Maleńkie zuszki z gromad zuchowych: 22 Gromada Zuchowa „Mali Odkrywcy” z Drezdenka, 8 GZ „Mądre Ptaki” z Sulęcina, 2 GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza, 8 GZ „Mali Apacze” (ze stosownymi piórami ptasimi za opaskami we włosach) z Drezdenka, 5 WDH „Platany” z Murzynowa - dzielnie śpiewały w konkurencji: „Piosenka Zuchowa”.
            Koncert prowadzili młodzi harcerze: Kuba Litwin i Zuzannna Nowak. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach zespołów koncert finalny rozpoczęto od występu gwiazdy poprzedniej SIORBY – wystąpił I Szczep Harcerski „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich. Dynamika. Młodzi multiinstrumentaliści na: hamonijce ustnej, trąbce, klarnecie, gitarach klasycznych i elektrycznej basowej, bongo. Niebanalne teksty, dbałość o słowo i  technikę śpiewania, dobre szkolone głosy. – Kiedy serca uderzają…, kiedy uda się wypowiedzieć proste słowa. Trafiło do widowni. Pod sceną głośny spontan harcerski, taniec, zabawa i śpiew – zasłużony aplauz dla naprawdę dobrego zespołu. Rozruszali widownię.
            Patronujący SIORBIE Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej hm Artur Doliński powiedział, że tam, gdzie słyszy się śpiew - wiemy, że są dobrzy ludzie. Gratulował rozmachu, impreza ta, organizowana przez organizację pozarządową, to wielkie wydarzenie artystyczne, w którym królował duch harcerski.
            Jury przyznało SIORBY i SIORBUSIE, oraz nagrody, w postaci różnych instrumentów perkusyjnych. Otrzymali je:
w konkurencji: Piosenka Harcerska:
ZŁOTA SIORBA – 12 DSH „Ogień” z Międzyrzecza
SREBRNA SIORBA – 19 DH „Wataha” z Pszczewa
BRĄZOWA SIORBA – 22 DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza

Konkurencja: Piosenka Turystyczna:
ZŁOTA SIORBA – 56 DSH im. A. Małkowskiego ze Skwierzyny
SREBRNA SIORBA – 2 DH „Iskry” z Międzyrzecza
BRĄZOWA SIORBA – 8 DSH „Grom i przyjaciele” z ZD ZHP Zbąszynek

Konkurencja: Polska Piosenka z lat 60 – 70:
ZłOTA SIORBA – 42 DW „Ventus” z Sulęcina
SREBRNA SIORBA - 8 DSH „Grom i przyjaciele” z ZD ZHP Zbąszynek
BRĄZOWA SIORBA - 56 DSH im. A. Małkowskiego ze Skwierzyny

SIORBUSIE otrzymali:
ZŁOTY SIORBUŚ - 22 Gromada Zuchowa „Mali Odkrywcy” z Drezdenka
SREBRNY SIORBUŚ - 8 GZ „Mądre ptaki” z Sulęcina
BRĄZOWY SIORBUŚ - 2 GZ „Słoneczna Gromada” z Międzyrzecza

Laureat VIII SIORBY: 12 DSH „Ogień” z  Międzyrzecza będzie gospodarzem następnej IX SIORBY.

Wyróżnienia dostali:
 8 GZ „Mądre Ptaki” z Sulęcina. Tytuł najlepszej wokalistki otrzymała: dh Kamila Darmograj. Za najlepszego gitarzystę uznano dh Macieja Marka. 
            Organizatorzy: Hufiec ZHP im. „Zawiszaków” Międzyrzecz i MOK. Wsparli SIORBĘ starosta międzyrzecki, burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który otworzył „VIII SIORBĘ”. Podziękowania dla sponsorów: Gospodarczy Bank Spółdzielczy Zbigniew Górny, Andrzej Chmielewski, dowódca 17 WBZ płk. Piotr Malinowski, płk Zbigniew Siwek. Odznakami „Przyjaciół Harcerstwa” udekorowano m.in. dh Kamilę Szudra, Martę Pluskota, Macieja Skrzeka, Grzegorza Dudę. Podziękowano, Dyplomami Uczestnictwa, uściskiem ręki - wszystkim instruktorom, gromadom oraz drużynom harcerskim za przybycie na Festiwal Piosenki Harcerskiej SIORBA.
            Finałem był koncert nagrodzonych zespołów harcerskich. Jeszcze raz wysłuchaliśmy prezentacji. Śpiewnych harcerskich songów, uroczych popisow najmłodszych dzieci, melodyjnych piosenek z lat 60. i 70. Bluesowych i innych przebojow, doskonale znanych, tutaj wykonanych z dużą swobodą i kulturą muzyczną. Harcerski blues wrył mi się w pamięć – o myślach rozczochranych, skłębionych w głowach tych, którzy – gdy trzeba – bronili Największą ze wszystkich… (…)Zabrano im w wojenny czas – uśmiech, wolny czas… (…) Byli jak puszczony bez pamieci głaz. (Byli jak)Ptaki(…) po  przestworzach lasu. (…), gdy przybędą, by podeptać Wam marzenia, (harcerze) zasłonią Sztandar własną piersią…
            Wojskowi goście, z 17 WBZ, zawsze z uwagą, i życzliwością, przyglądają się ruchowi harcerskiemu, zwłaszcza – myślę - pod opieką phm Hanny Barczewskiej i komendantki Hufca Międzyrzecz phm Marii Sobczak – Siuty. To potencjał nieskłamanego patriotyzmu, wychowania obywatelskiego i  społecznego, który będzie procentował w przyszłości po wielokroć.
            Krąg z tradycyjną Iskierką, puszczoną od strony Komendanta Choragwi Ziemi Lubuskiej, połaczył wszystkich śpiewających, i nas - widzów. Krąg miłości, przyjaźni, pomocy, wsparcia i empatii, który, chociaż na chwilę (oby była dłuższa) nas zjednoczył. Byle do następnej SIORBY!!!


Iwona Wróblak
styczeń 2017












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz