czwartek, 19 stycznia 2017

Dawnym obyczajem…

            W kościele św. Jana Chrzciciela koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More” (czyli z łac. dawnym obyczajem…). Piękna sceneria gotyckiego wnętrza. Freski na ścianach. Choinki mienią się światełkami, Święty Żłóbek pachnie sianem. Po mszy niedzielnej kościół jest ciągle pełny.
            Kościół to piękne miejsce dla muzyki, tak dostojnej, wykonywanej profesjonalnie.
Główne miejsce w repertuarze Zespołu „Antiquo More” zajmuje muzyka (i taniec) okresu renesansu. Zespół występuje w stylowych renesansowych strojach, dzisiaj w stosownych do tematu koncertu białych albach. Gra na kopiach dawnych instrumentów, takich jak flety proste, szałamaja, cornamuse, schneitholt, lutnia, skrzypce, gitary, instrumenty perkusyjne.
            Właśnie wniesiony jest w koszy pęk takich dawnych fletów prostych. Zapalone zostają świece, Tomasz Baraniecki ustawia kamery. Zaczyna się widowisko.
            Krótki wstęp – ks. proboszcz Marek Walczak, kier. Zespołu pani Katarzyna Chmielewska i dyr. s. P. nr 2 pani Maria Słomińska witają gości i publiczność. Zespół Muzyki Dawnej „Antiquo More” działa od 2001 r. przy S. P. nr 2 w Międzyrzeczu. Tworzą go uczniowie i absolwenci szkoły, razem 45 osób. Efekt 4 lat pracy Zespołu to: tytuł Laureata Prezentacji Wojewódzkich „Wiolinowe Spotkania” ( w 2002, 2003, 2004 r.), Brązowa Harfa Eola na XXV i XXVI Ogólnopolskim Festiwalu „Schola Cantorum” (Kalisz 2003 i 2004 r.), III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (Będzin 2003 r.), II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2003), Nagroda Kuratora Lubuskiego w ramach Promocji Twórczych Działań Dzieci i Młodzieży. Antiquo More doskonali swe umiejętności na kursach i warsztatach (Międzynarodowe Warsztaty Tańców Dworskich w Krakowie, Ogólnopolskie Warsztaty Zespołów Muzyki Dawnej w Bierzwniku i inne), występuje w Polsce i zagranicą (Niemcy, Holandia).
            Co dzisiaj usłyszymy? Kolędy i pastorałki. Wiele z nich zabrzmi dla nas po raz pierwszy. Wśród nich cztery pochodzące z Kancjonału Staniąckiego z 1586 r, m. in. „Nuż my dziś krześcijani” i „Już Cię żegnamy rozkoszne dziecię”. Najstarsza zaprezentowana pastorałka to „Zdrów bądź Królu Anielski” z 1424 r.
            Rozpoczynają z ambony fleciści. Rozbrzmiewa nam czarowny świat muzyki z dawnych czasów. Chórzyści rozstawieni są w kilku miejscach, na chórze i w bocznych nawach, tworzy to efekt muzycznego wypełnienia dźwiękiem całej kubatury przestrzeni kościoła, wykorzystane są jej akustyczne możliwości. Wejścia sceniczne grup wykonawców z instrumentami są staranie przemyślane, tworząc artystyczną całość. W ciszy murów kościelnych dobrze słychać śpiewy na kilka głosów, partie niższych głosów chłopięcych z głosami dziewczęcymi np. w „Pieśni o narodzeniu Pańskim” Wacława z Szamotuł. Renesansowo dzisiaj i w kościele św. Jana i odświętnie, kolędnie, rytm dawnej muzyki, fletów, gitary, skrzypiec w tak wspaniałym gotyckim wnętrzu. Wszystkie miejsca siedzące są zajęte. Wiele osób z miasta przyszło posłuchać Antiquo More, dawnej muzyki na żywo, nasze międzyrzeckie dzieci i młodzież z S. P. nr 2. Warto promować naszą lokalną twórczość, jak powiedziała pani dyrektor Słomińska. „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy, gdy obejmujemy drugiego człowieka” (Bruno Ferrero). Za to „drugie skrzydło”, za opiekę nad Zespołem trzeba podziękować szczególnie: burmistrzowi i radnym miasta Międzyrzecz, Gminnemu Zespołowi Oświaty, dyrekcji S. P. nr 2, dyrekcji Gimnazjum nr 1, dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych, dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego, nauczycielom i wychowawcom, restauracji „Duet”, firmie MOW, studiu Video „FLESZ”, księżom międzyrzeckich parafii, a w szczególności parafii p. w. św. Jana Chrzciciela.
            Instruktorzy Zespołu: Katarzyna Chmielewska – instrumenty i śpiew, Grażyna Błochowicz – taniec, Janusz Jończyk – akrobacje, Zofia Kasprowicz – oprawa plastyczna, Joanna Łuk – menager. I jeszcze prośba Zespołu o dalszą opiekę; w bieżącym roku Zespół będzie reprezentował województwo lubuskie na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu oraz na Międzynarodowym Festiwalu w Malborku. Zakwalifikował się też na Międzynarodowy Festiwal w Belgii a także został wybrany (spośród 30 zespołów z Polski) i będzie reprezentował nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu w Neuruppin w Niemczech.


Iwona Wróblak
luty 2005

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz