czwartek, 19 listopada 2015

DeLuxe i muzyka myśliwska


            Wiele artystycznych, muzycznych rzeczy zadziało się dotąd w pięknym gotyckim naszym kościele św. Jana Chrzciciela, ale koncertu muzyki myśliwskiej tu jeszcze nie mieliśmy.
            Zespół Muzyki Myśliwskiej „DeLuxe” od roku działa przy Kole Łowieckim „Żuraw” w Brójcach. Jego członkami są absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu, ale nie tylko, także myśliwi i sympatycy gry na rogu myśliwskim. Mieliśmy okazję oglądać te instrumenty.
            Deluxe (franc.) znaczy luksusowy, najlepszej jakości. Jest to także nazwa rogu myśliwskiego koncertowego (melton). Instrumenty są bardzo głośne, ciekawie brzmiały w akustycznym wnętrzu katedry gotyckiej.
            Kierownikiem, kompozytorem, menagerem Zespołu jest mgr i inż. sztuki Agnieszka Rybicka, pracownik ZSL w Rogozińcu (róg pless, trąbka I,  waltornia). Członkowie zespołu to w większości uczniowie pani Agnieszki, osoby z różnym stażem muzycznym: Magdalena Szulc (par force – rodzaj francuskiego rogu myśliwskiego), Monika Ratajczak, Mateusz Walkowiak, Wojciech Walkowiak, Tomasz Skrzypczak, Mikołaj Rybicki, Michał Szczygielski, Bartłomiej Halkowicz, Bartłomiej Bejga (pless, trąbka II). Zespół współpracuje z Kołami Łowieckimi, z Zespołem Szkół Leśnych w  Rogozińcu, z Nadleśnictwem, Collegium Salesianum w Szczecinie. Podobne zespoły funkcjonują przy uczelniach kształcących leśników.
            Pani Rybicka, tworząc zespół, zrealizowała swój zamysł stworzenia grupy muzycznej, który byłby nie tylko zespołem sygnalistów myśliwskich. Sygnały myśliwskie, główne motywy tej muzyki, były używane od bardzo dawna na polowaniach, są wplecione w polską i europejską kulturę szlachecką, rogi były częścią rycerskiego ekwipunku. Pani Agnieszka stworzyła z nich samodzielne kompozycje. 
            Wysłuchaliśmy kilku jej własnych kompozycji na myśliwskie motywy muzyczne, oprócz tego także dawnych tradycyjnych i ludowych utworów polskich, niemieckich, czeskich, austriackich i amerykańskich o tematyce myśliwskiej, znanych z przedmiotowej literatury.
            Dzięki prelegentce - dla nas słuchaczy – wieczór z Zespołem „DeLuxe” był  interesującą dawką wiedzy o rogu myśliwskim, tym dawnym, pradziejowym instrumencie i muzyce granej na instrumentarium, pierwotnie służącej porozumieniu między myśliwymi. Dzisiejszy róg (mały i większy) są  instrumentami dętymi wykonanymi z metalu, dawniejsze były wykonane z naturalnych zwierzęcych rogów (np. z tura), pustych w środku, potem także z  drewna. Ich wykonanie było sztuką, wiedzą starannie strzeżoną przez doświadczonych myśliwych. Z przekazów historycznych wiemy o rogach: borówka (duży róg myśliwski), kniejówka (mały róg z ustnikiem z kości), charciówka, trąbka jałowcowa (róg wygięty) i innych. Metalowych rogów używano już w  Cesarstwie Rzymskim – w celach wojennych i jako oprawa ważnych uroczystości, przez wieki zapomniane, dopiero w XIII wieku przybyły do Europy jako zdobycze z wypraw krzyżowych. Muzyka myśliwska była na przełomie XVII i XVIII wieku bardzo modna we Francji, na dworze królewskim w  Wersalu. Znany jest angielski i niemiecki, czeski róg myśliwski. To wielka, obszerna dziedzina wiedzy z zakresu sygnalistki, muzyki i tradycji myśliwskiej. Mogliśmy na koncercie wysłuchać współczesnych rogów myśliwskich, ich możliwości brzmieniowych w aranżacji Zespołu Muzyki Myśliwskiej „DeLuxe” – jako oprawa - podczas uroczystości mszy św. Zaduszkowej i na godzinnym koncercie.


Iwona Wróblak
listopad 2015



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz